Koupit či nekoupit nemovitost v době koronavirové?

Jistě se shodneme, že koupě nemovitosti je pro většinu běžných lidí významnou událostí. Zejména, pokud se jedná o pořízení si vlastního domu či bytu. Tyto si zpravidla nekupujeme každý den. Když už se však rozhodneme pro vlastní bydlení, zvažujeme řadu věcí, může to být přeci na celý život. Hledáme nemovitost, která se nám bude líbit, sledujeme ceny nemovitostí, výše úrokových sazeb u hypoték a zvažujeme naše finanční možnosti. Sníte i Vy o koupi vlastní nemovitosti, avšak nejste si jistí, jestli je ten správný čas?  Následující článek by Vám mohl při Vašem rozhodování pomoci.

ZRUŠENÍ DANĚ Z NABYTÍ NEMOVITÝCH VĚCÍ

Koronavirus zasáhl životy náš všech, a to ve spoustě ohledech i negativně. Nemusíme mu však pouze spílat, protože jsme denně svědky toho, že odstartoval některé změny, které nám můžou být v důsledku prospěšné. Vláda tak v minulých dnech např. přistoupila ke kroku, že v brzké době by měla být zrušena daň z nabytí nemovitých věcí. Daň z nabytí byla velmi kritizována a v nemalé míře zatěžovala kupující. Kupující museli nejen zajistit prostředky na úhradu kupní ceny vytoužené nemovitosti, ale rovněž na úhradu daně ve výši 4 % z kupní ceny. A při dnešní ceně nemovitostí toto nebyla zanedbatelná částka. Daň z nabytí by se však již měla stát minulostí. Tato změna dopadne nejen na všechny, kdo se teprve chystají nemovitost pořídit, ale i na ty, kteří nemovitost koupili v minulosti, nejpozději však v prosinci 2019.

ZRUŠENÍ ODPOČTŮ ÚROKŮ

Bude ale skutečně současná doba ta nejvhodnější? Spolu se zrušením daně z nabytí totiž vláda současně navrhuje zrušení možnosti uplatňovat si odpočty úroků z nově uzavřených úvěrů na bydlení. Odpočty by mělo být možné si uplatňovat u nemovitostí pořízených až do prosince 2021. V případě tedy, že si nejpozději do prosince 2021 koupíte nemovitost na hypotéku, nebudete již muset hradit daň z nabytí, ale současně si budete moci uplatnit odečty úroků z poskytnutých úvěrů. Můžete tak při pořízení vlastního bydlení výrazně ušetřit. Po roce 2021 však tuto výhodu ztratíte.

PŘI KOUPI POSTUPUJTE OPATRNĚ

Jak jsme již zmínili v začátku, nemovitost zpravidla nekupujete každý den. Přestože pořízení nemovitosti bude v dnešní době více než lákavé, nezapomínejte být při její koupi opatrní. Existuje zde řada rizik, která však odpovědným přístupem můžete eliminovat na minimum. Koupi nemovitosti tak vždy konzultujte s odborníkem – právníkem a technickým odborníkem, kteří pro Vás zajistí např. prověření prodávajícího i nemovitosti (právního i faktického stavu, snížení rizika exekučního postižení nemovitosti, atd.), vypracování kvalitní kupní smlouvy (snížení rizika neplatnosti smlouvy), vypracování návrhu na vklad do katastru nemovitostí (snížení rizika zamítnutí návrhu a propadnutí poplatku ve výši 2 000 Kč) apod.

Nespoléhejte na sliby prodávajících či realitních zprostředkovatelů, ani na kupní smlouvy dostupné na internetu. Jednoduchá a levná řešení nebývají ty nejlepší. V právu platí velmi stará zásada, že právo přeje bdělým. Buďte tedy bdělí, aby se z Vašeho snu nestala noční můra.

Plánujete prodat, darovat nebo koupit nemovitost? Poraďte se s námi, jak na to. Naše ceny se počítají na promile z ceny nemovitosti, nikoliv na procenta. Více informací najdete zde, nebo nás kontaktujte.

Mgr. Kateřina Hakrová

Email: Khakrova@demeterlegal.cz, tel. 736 436 435